Miçotakis bugün Ankara’da: ‘Pozitif gündem’ vurgusu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, bir yıl içinde dördüncü kez bugün Ankara’da bir araya gelecek.

Ziyareti değerlendiren Miçotakis, Erdoğan ile yapacağı görüşmenin amacının “iki ülke arasında karşılıklı fayda sağlayan yakınlaşma sürecinin devamını sağlamak” olduğunu belirtti.

Miçotakis, Eleftheros Tipos gazetesine verdiği röportajda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

İkili ilişkilerde birçok alanda işbirliğinin ilerlediğine işaret eden Miçotakis, iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelecek 5 yıl içerisinde iki katına çıkarılması, sağlık ve doğal afetlerle mücadele gibi alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi gibi hedeflerin olduğunu ifade etti.

Yunanistan’ın Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis de “in.gr” haber portalına verdiği röportajda, pozitif gündemin iki ülke arasındaki mesafenin katedilmesi için önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Miçotakis’e Ankara ziyaretinde eşlik edecek olan Frangoyannis, pozitif gündem kapsamında yatırımlar, gümrük, turizm, spor, eğitim, teknoloji, inovasyon gibi farklı alanlarda işbirliği imkanlarının da değerlendirileceğini aktardı.

BEŞTEPE: İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle gerçekleşecek ziyarette, “Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler çeşitli boyutlarıyla gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımlar” ele alınacak.

İkili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülen ziyaret kapsamında, ilişkilerin ahdi zeminine katkı sağlayacak anlaşmaların imzalanması da gündemde yer alıyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir